o Helen Tobias-Duesbergi Reekviem
 
Kontsertkoori lipp Foorum Koosseis Kroonika Repertuaar Kontaktandmed Hooaeg Kaarli kiriku kodulehekülg Proovid Tutvustus
 

KROONIKA
HOOAEG 2003-2004

Koori kroonik - Kadi Heinsalu

Helen Tobias-Duesbergi Reekviem
Ettekanne 6. juunil 2004 Estonias

See pühapäev, esinemisepäev, oli ilma poolest ilus. Päike ja mõõdukalt soe. Meie etteaste oli lülitatud Eduard Tubina päevade raamesse, Tubina pilt rippus saalis.
Me olime kaks viimast päeva tihedalt peaproove teinud, lisaks terve nädal pea iga päev proovid. Reekviemi osad kummitasid peas unenägude vahepeal. Aga see polnud meie sooloprojekt - musitseerisime koos Läti segakoori ja Filharmoonia kammerorkestriga.
Külalisdirigent oli Andreijs Jansons, sümpaatne lätlasest vanahärra, kes elab USAs. Teist koori, Läti segakoori Sonore kohtasime alles õhtu enne esinemist: noor rahvas, kellel paistis olema kaks seisundit: kas lärmakas naljaviskamine või igas asendis magamine. Nende meessolist oli väga pikk, varjutas dirigendi sootuks.
Kammerorkester oli saatjana võimas, ehkki ka Pireti klaverisaatel, mida olime harjunud kuulama paar kuud proovides, polnud ju viga.
Estonia saalis kuulajate keskel tol õhtul oli helilooja ise: armas hallipäine, pikajuukseline 85. aastane vanadaam. Ta ei öelnud ainsatki märkust me harjutuste vahele, vaid kuulas hiirvaikselt. Loodetavasti jäi rahule!
Reekviem oli selle hooaja vaieldamatult keerulisim ja mahukam töö – sada lehekülge nooditeksti ja väga palju sellest koori kanda. Õppimise protsess oli vaevaline ja aega-nõudev. Iga kord, kui olime mingi osa läbi võtnud ja tundus, et sai selgeks, oli paari proovi pärast uuesti ette võttes tunne, et löö või maha, aga varem pole seda osa harjutanud!
Järgnevalt kooriliikmete arvamusi:

Triinu: emotsioonid olid igati positiivsed: inimene leiab alati väikeseid asju, mille kallal viriseda, aga kokkuvõttes oli vähemalt minu jaoks väga huvitav laulda võõra dirigendiga ja koos orkestriga (kui palju meil seda võimalust ikka on). Isegi see alati kole kaua kestev must töö, mis käib proovides, sisaldab helgeid hetki ja on selle tõttu talutav (jääb üle vaid loota, et dirigendid samamoodi tunnevad).

Regina: nagu ikka sai lühikese ajaga selgeks 105. lehe-küljeline teos. Lisaks ka üks lisaproov pühapäeval, kuid tulemus oli seda väärt. Lauljad olid 100% Estonia kontserdil olemas, kuigi väsinud tolle nädala proovidest ja esinemistest, nii mõnigi üsna kurnatud häälega - aga siiski õnnelikud. Ja muidugi paistis, et lätlased olid veel väsinumad - absoluutselt kõik diivanid olid enne kontserti magavaid naabermaa lauljaid täis! Bassi solist oli niiii pikk mees, et kui ta ikka altide ette seisis, siis võis dirigendi küll ära unustada! Dirigent musitseeris vahepeal nii, et ei koor ega ka orkester vahel ei mõistnud teda, millal oma sissetulekuid alustada tuleks. Kuid ujusime sellest välja. Vahva oli ja selliseid ettevõtmisi tuleb ikka korraldada -jälle kogemus juures.

Anu: Kui me seda õppima hakkasime, siis tekkis tunne, et see tükk ajab küll suu lõhki. Praegu saan ainult tõdeda, tugeva töötegemisega saab jagu raskemastki katsumusest. Arvan, et meie koor väärib kiitust ja au. Taas oleme suure teosega hakkama saanud. Oli õnne seda esinemist ka raadiost kuulata, pean tunnistama, et asja liikumine tundus tegelikult üsna kandiline ja kohati oli kuulda mitte õigeid noote. See ei muutnud minu jaoks meie esinemist mitte kehvemaks, oluline oli siiski vaimne tunnetus. Loodan, et selline projekt ei jää meile mitte viimaseks ja meie kallite dirigentide kindlate, õpetlike ja töökate käte all saame sama edukalt edasi areneda.

Kärt: Minu jaoks oli see esimene suurem esinemine (ma mõtlen kontserdisaalis). Alguses tundus kogu see ettevõtmine võimatu ja raske. Õnneks on meie koori puhul tegemist andekate lauljatega ja meil õnnestus asi selgeks saada. Kahjuks ei olnud mul võimalik ise kõikidest proovidest osa saada aga minu meelest oli see põnev protsess, mille tulemuseks oli võimas teos, mis tõi naeratuse kolleegide näkku. Minu meelest oli lätlaste hoiak veidi üleolev. Nende eeliseks oli see, et on nad ju kogu kupatuse plaadile laulnud ja seda ka varem esitanud. Nende suhtumine rikkus võibolla ka üldist feelingut aga ega me ise ka eriliselt suhtlemisaldis olnud... Tegelikult olid nad tublid ja kogu üritus õnnestus 100%.